loader
12:48
0
کد خبر : 9887

سوژه روز/ به بهانه رکوردشکنی لامین یامال؛ مرور جوان‌ترین گلزنان تاریخ یورو

اختصاصی / با گلی که لامین یامال در بازی نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۴ وارد دروازه فرانسه کرد، او حالا جوان‌ترین گلزن تاریخ این تورنمنت لقب گرفته است.

سوژه روز/ به بهانه رکوردشکنی لامین یامال؛ مرور جوان‌ترین گلزنان تاریخ یورو

به گزارش سایت رسمی فوتبال برتر، لامین یامال ستاره جوان و آینده‌دار تیم ملی اسپانیا در بازی تیمش مقابل فرانسه در دور نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۴ موفق شد دروازه خروس‌ها را باز کند و به این ترتیب عنوان جوان‌ترین گلزن تاریخ رقابت‌های یورو را مال خود کرد. یامال این رکورد را ۲ سال کاهش داد.

به همین بهانه به مرور جوانانی که موفق شدند تا با گلزنی در این تورنمنت معتبر اروپایی نامشان را برای همیشه ثبت کنند می‌پردازیم:

جوان‌ترین گلزنان تاریخ یورو

۱-لامین یامال (اسپانیا – فرانسه در روز ۹ جولای ۲۰۲۴): ۱۶ سال و ۳۶۲ روز

۲- یوهان فونلانتن (سوئیس- فرانسه در روز ۲۱ ژوئن سال ۲۰۰۴): ۱۸ سال و ۱۴۱ روز

۳- وین رونی (انگلیس- سوئیس در روز ۱۷ ژوئن سال ۲۰۰۴): ۱۸ سال و ۲۳۷ روز

۴- رناتو سانچز (پرتغال- لهستان در روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶): ۱۸ سال و ۳۱۷ روز

۵- دراگان استویکوویچ (یوگسلاوی- فرانسه در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۹۸۴): ۱۹ سال و ۱۰۸ روز

۶- آردا گولر (ترکیه- گرجستان در روز ۱۸ ژوئن سال ۲۰۲۴): ۱۹ سال و ۱۱۴ روز

۷-کریستیانو رونالدو (پرتغال- یونان در روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۰۴): ۱۹ سال و ۱۲۸ روز

۸- فرنس بنه (مجارستان- اسپانیا در روز ۱۷ ژوئن سال ۱۹۶۴): ۱۹ سال و ۱۸۳ روز

۹- کریستین چیوو (رومانی- انگلیس در روز ۲۰ ژوئن سال ۲۰۰۰): ۱۹ سال و ۲۳۸ روز

۱۰- پاتریک کلایورت (هلند- انگلیس در روز ۱۸ ژوئن سال ۱۹۹۶): ۱۹ سال و ۳۵۳ روز

 لامین یامال – ۱۶ سال و ۳۶۲ روز (اسپانیا- فرانسه ۹ جولای ۲۰۲۴)

لامین یامال، پدیده شگفت‌انگیز اسپانیایی، با گلزنی در بازی نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۴ و در مصاف با فرانسه رکورد جوان‌ترین گلزن تاریخ یورو را شکست. او در فاصله سه روز مانده به تولد ۱۷ سالگی‌اش، رکورد قبلی را تقریباً برای ۱۸ ماه بهبود بخشید. بسیار بعید است که رکورد یامال به زودی و در رقابت‌های آتی شکسته شود.

یوهان فونلانتن - ۱۸ سال و ۱۴۱ روز (سوئیس فرانسه، ۲۱ ژوئن ۲۰۰۴)

یوهان فونلانتن، مهاجم سوئیسی، تا پیش از این رکورددار عنوان جوان‌ترین بازیکنی بود که در مسابقات یورو به گل رسیده است. گل او در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۴ مقابل فرانسه از راه رسید.

او که در روز گلزنی‌اش ۱۸ سال و ۱۴۱ روز سال سن داشت، رکوردی را به نام خودش ثبت کرد که تنها ۴ روز قبل از آن توسط وین رونی ثبت شده بود. فونلانتن البته هنوز رکورد جوان‌ترین بازیکنی که در یک تورنمنت بزرگ برای سوئیس به میدان رفته را در اختیار دارد. او در نهایت نتوانست تبدیل به ستاره بزرگی برای تیم ملی کشورش شود و تنها ۶ بار دیگر در فوتبال بین‌المللی برای سوئیس به گل رسید.

وین رونی - ۱۸ سال و ۲۳۷ روز (انگلیس - سوئیس، ۱۷ ژوئن ۲۰۰۴)

وین رونی سومین بازیکن جوانی است که در رقابت‌های یورو به گل رسیده؛ البته پدری ستاره جوان اسپانیایی در شرایطی که ۲۲ روز جوان‌تر از وین رونی بود در شب برد اسپانیا مقابل کرواسی در یورو ۲۰۲۰ به اشتباه دروازه خودی را باز کرد؛ ولی گل به خودی او در این لیست جایی ندارد.

رونی بسیار بدشانس بود که رکوردش عمر زیادی نداشت و تنها ۴ روز عنوان جوان‌ترین گلزن تاریخ یورو را در اختیار داشت؛ چرا که ۴ روز بعد، فونلانتن بازیکن سوئیس رکورد او را مال خود کرد. با این وجود وین رونی همچنان جوان‌ترین بازیکنی است که با زدن دو گل در مصاف با سوئیس در ژوئن ۲۰۰۴، در یک بازی یورو به بیش از یک گل رسیده.

دو گل رونی در آن بازی به سه شیر کمک کرد تا ۳-۰ سوئیس را شکست دهد؛ او در ادامه نیز در آخرین بازی انگلیس در مرحله گروهی و درمصاف با کرواسی دو گل دیگر به ثمر رساند.

در مجموع، رونی با رکورد ۱۸ سال و ۲۳۷ روز، دومین گلزن جوان تاریخ فوتبال انگلیس در یک تورنمنت بزرگ است. رکورددار این امر، مایکل اوون است که اولین گل خود را در مصاف با رومانی در جام جهانی و در سن ۱۸ سال و ۱۹۰ روزگی (یعنی ۴۷ روز کوچکتر از رونی) به ثمر رساند.

رناتو سانچس – ۱۸ سال و ۳۱۷ روز (پرتغال - لهستان، ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶)

هنگامی که رناتو سانچس در مرحله یک چهارم نهایی یورو ۲۰۱۶ برابر لهستان، گل تساوی‌بخش پرتغال را به ثمر رساند، نمی‌دانست که گلش در نهایت پرتغال را به سمت اولین قهرمانی در تورنمنتی مهم سوق می‌دهد.

تنها دو دقیقه از شروع بازی گذشته بود که روبرت لواندوفسکی، لهستان را پیش انداخت، اما ضربه رناتو سانچس در دقیقه ۳۳ کار را به تساوی کشاند. بازی در ۹۰ دقیقه قانونی و و وقت‌های اضافه ۱-۱ پیش رفت و تیم صعود کننده به نیمه نهایی در ضربات پنالتی مشخص شد. سانچس ۱۸ ساله پنالتی‌اش را هم گل کرد تا تیمش به نیمه‌نهایی رسیده و با عبور از سد ولز فینالیست شود.

دراگان استویکوویچ – ۱۹ سال و ۱۰۸ روز (یوگسلاوی- فرانسه، ۱۹ ژوئن سال ۱۹۸۴)

دراگان استویکوویچ، بازی‌ساز تیم ملی یوگسلاوی تنها گلش در رقابت‌های یورو را در شب باخت ۳-۲ تیمش مقابل فرانسه در یورو ۱۹۸۴ به ثمر رساند. در آن بازی میشل پلاتینی هت تریکی تماشایی را به نمایش گذاشت و در نهایت با زدن ۹ گل، جام را با کسب عنوان آقای گلی به پایان برد.

گل دیرهنگام استویکوویچ در دقیقه ۸۴ و از روی یک پنالتی به دست آمد. هرچند که یوگسلاوی در آن تورنمنت حرفی برای گفتن نداشت و نتوانست در مرحله گروهی حتی یک امتیاز کسب کند و خداحافظی زودهنگامی با تورنمنت داشت.

آردا گولر – ۱۹ سال و ۱۱۴ روز (ترکیه – گرجستان، ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴)

آردا گولر در اولین بازی‌اش در یورو ۲۰۲۴، توانایی‌هایش را به نمایش گذاشت و با ضربه‌ای تماشایی و گلزنی برای ترکیه در برد ۳-۱ تیمش مقابل گرجستان، نقش آفرینی کرد.

بدین ترتیب او موفق شد تا عنوان جوان‌ترین بازیکنی که در اولین بازی خود در یورو گلزنی کرده (با ۱۹ سال و ۱۱۴ روز) را مال خود کند و رکورد قبلی که با ۱۹ سال و ۱۲۸ روز سن و در سال ۲۰۰۴ به نام کریستیانو رونالدو ثبت شده بود را مال خود کرد.

آردا در عین حال سومین نوجوانی است که در اولین حضورش در یورو موفق به گلزنی شده. رونالدو این کار را در دیدار مقابل یونان انجام داده بود و فرنس بنه در مصاف مجارستان مقابل اسپانیا در سال ۱۹۶۴ موفق به انجام این کار شده بود.

کریستیانو رونالدو - ۱۹ سال و ۱۲۸ روز (پرتغال - یونان، ۱۲ ژوئن ۲۰۰۴)

کریستیانو رونالدو ستاره پرتغالی و دارنده عنوان بهترین گلزن تاریخ یورو، اولین گلش در این تورنمنت را در شب باخت شوکه‌کننده پرتغال مقابل یونان در مرحله گروهی یورو ۲۰۰۴ به ثمر رساند.

در آن تورنمنت، پرتغال میزبان امیدهای زیادی برای قهرمانی داشت و کمتر کسی حدس می‌زد که در پایان یونان جام را مال خود کند.

رونالدو هنگام گلزنی در این بازی تنها ۱۹ سال و ۱۲۸ روز سن داشت و اولین حضورش در تورنمنتی بزرگ با پیراهن تیم ملی کشورش را تجربه می‌کرد. گل او در دقیقه ۹۳ به عنوان تسکینی برای پرتغالی‌ها به دست آمد. او در ادامه مسابقات در مصاف با هلند یک گل دیگر هم به ثمر رساند.

در این تورنمنت، یونان بار دیگر مقابل پرتغال قرار گرفت و در بازی فینال موفق شد تا بار دیگر پرتغال را این بار با نتیجه ۱-۰ شکست دهد. در آن فینال رونالدو نتوانست به کشورش در راستای کسب جام قهرمانی، به عنوان جوان‌ترین بازیکن زمین (۱۹ سال و ۱۵۰ روز) کمک کند.

رونالدو هفتمین بازیکن جوانی است که در مسابقات یورو گل زده و در عین حال ششمین گلزن مسن یورو (با ۳۶ سال و ۱۳۸ روز) نیز هست.

برچسب ها
کد خبر : 9887
ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فوتبال برتر در وب منتشر خواهد شد
نظرات کاربران

تا کنون نظری ثبت نشده است!

پربازدیدترین اخبار